30 Mart 2024
İMAM HATİP OKULLARINDAN FİLİSTİN’E DESTEK

Filistin'de yaşanan katliamın beraberinde getirdiği insani krizin son bulması amacıyla Türkiye’nin dört bir yanındaki imam hatip okulları, Gazze’deki mazlumlara yönelik destek faaliyetleri gerçekleştirdi.

30 Mart 2024

Filistin'de yaşanan katliamın beraberinde getirdiği insani krizin son bulması amacıyla Türkiye’nin dört bir yanındaki imam hatip okulları, Gazze’deki mazlumlara yönelik destek faaliyetleri gerçekleştirdi.

Filistin'de yaşanan katliamın beraberinde getirdiği insani krizin son bulması amacıyla Türkiye’nin dört bir yanındaki imam hatip okulları, Gazze’deki mazlumlara yönelik destek faaliyetleri gerçekleştirdi. 

İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları, 7 Ekim 2023 tarihinde yeniden başladı ve şiddetlenerek devam etti. Bu tarihten itibaren imam hatip liseleri ve ortaokullarında eğitim gören öğrenciler, Filistinli kardeşlerinin yanlarında olduğunu ifade etmek amacıyla pek çok etkinlik ve gösteri düzenledi. Gençler, dünyanın gözü önünde yaşanan bu insanlık dramına farkındalık oluşturmaya çalışarak Filistin halkına destek verdi, ses oldu. 

Filistin, tiyatro oyununda

İstanbul TOKİ Güneşparkevleri Kız AİHL Öğrencileri "Aklımızda ve Kalbimizde Filistin" konulu anlamlı bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte Gazze'de yaşanan soykırıma dikkat çekmek amacıyla hazırlanan "Filistin İnsanlık Dramı" konulu tiyatro, oratoryo ve şiirler yer aldı. Lise öğrencileri, Filistin'de yaşanan zulmün doğurduğu insanlık dramını tiyatro oyunuyla canlandırarak izleyicilere duygusal anlar yaşattı. İstanbul Pendik Şehit Adil Büyükcengiz Anadolu İmam Hatip Lisesinde İsrail'in işlediği savaş suçlarına karşı tepkilerini dile getiren öğrenciler, Filistin'e destek olmak için hep bir ağızdan "Bir sabah gelecek kardan aydınlık" ezgisini söyledi.  

Gazze için nöbet

İstanbul-Başakşehir, M. Emin Saraç İHO öğretmen ve öğrencileri Filistin çadırını ziyaret ettiler. Başakşehir Mehmet Emin Saraç İmam Hatip Ortaokulundan 150 öğrenci, Gazze'de yaşanan insanlık dramına ilişkin farkındalığı artırmak ve Filistinlilere destek olmak amacıyla tutulan "Gazze İçin İnsanlık Nöbeti"ne katıldı. Filistinli kardeşlerini unutmayan M. Emin Saraç İHO öğrencileri, öğretmenleriyle Filistin çadırını ziyaret ederek Başakşehir Millet Bahçesi'ndeki çadırlarda nöbet tuttu ve Gazze'de yaşananlara ilişkin fotoğraf sergisini gezdi.

Filistin bestesi yaptılar

Muğla Şehit Türkmen Tekin Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrenci ve öğretmenleri zulme ve soykırıma sessiz kalmayarak kendi çabalarıyla Filistin ile ilgili bir video çekti. Ayrıca müziğin evrenselliğiyle zulme farkındalık oluşturmak adına müzik öğretmenleri öncülüğünde "Filistin" bestesi yapıldı. Şehit Türkmen Tekin Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrenci ve öğretmenlerinin birlikte icra ettikleri, ''Filistin'' adlı beste bütün insanlığın vicdanına sunuldu.

Yarım kalan hayaller kısa filmde

Bitlis Feyzullah Ensari İmam-Hatip Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri, Filistin'de İsrail saldırıları sonucu şehit olan öğrencilerin anısına "kısa film" çekti. Filistin'de şehit edilen çocukları anmayı amaçlayan kısa filmde 14 öğrenci ve bir öğretmen yer aldı. "Yarım Kalan Hayaller" adlı kısa film sosyal medyada yoğun ilgi görürken, izleyenlerden büyük beğeni topladı. Batman'da imam hatip ortaokulu ve Anadolu imam hatip lisesi öğrencileri, dikkat çeken bir etkinlikle bombardımanlarda şehit edilen Filistinli çocukların isimlerini siyah balonlara yazarak, gökyüzüne bıraktı. 

Destek ve basın açıklaması

Bursa Osmangazi, Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Filistin için tüm dünyayı silkelenişe, yeniden dirilişe, yeniden ayağa kalkmaya davet etti. Öğrenciler İsrail zulmü karşısında sadece ve sadece yüreklerindeki imanın gücüyle mücadele veren Filistinli kardeşlerini selamlamak ve İsrail'in Filistin'e saldırılarını kınamak amacıyla Osmangazi Türbesi önünde toplanarak Türkiye, Filistin ve kendi ülkelerinin bayraklarıyla Gazzeli mazlumlara desteklerini bildirdi.

Etkinlik, sergi, konferans…

Batman Salih Günaydın Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Gazze'ye destek etkinliği düzenledi. Gazze için oluşturulan koreografi ve çeşitli ezgiler yer aldığı etkinlik, Filistinlilerin geleneksel halk oyunlarından olan "Dabke" gösterisiyle sona erdi. Yozgat-Yozgat Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrenci ve öğretmenleri "Filistin'e Uyanmak" konulu konferans düzenledi. Samsun Atakum İmam Hatip Ortaokulunda "Savaşla Yaşamak, Katledilmek..." temalı karikatür sergisi açıldı. Balıkesir Bandırma Anadolu İmam Hatip Lisesinde "Kanayan Yaramız Filistin " konulu konferans düzenlendi. Erzurum Aziziye Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri de Filistin'de şehit olan kardeşini anmak için program yaptı.

Kermeslerle insani yardım

Ayrıca Anadolu imam hatip liseleri ve imam hatip ortaokulları Gazze'ye destek olmak amacıyla kermesler düzenledi. Çeşitli ürünlerin satışından elde edilen gelir Filistin'e bağışlandı. Amasya Şeyhcui Şehit Aziz Sağlam İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri, Ramazan ayında Gazze için topladıkları parayı Amasya Müftülüğüne teslim etti. İstanbul Kağıthane Profilo Barış İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri Gazze'deki kardeşleri için hayır kermesi düzenledi. Iğdır'da İmam Hatip Lisesi öğrencilerine yönelik Hutbe Okuma ve Kur'an-ı Kerimi Güzel Okuma yarışmalarında dereceye giren öğrenciler de ödüllerini Filistinliler için bağışladı. 

 

HABER GÖRSELLERİ

Paylaş

DİĞER HABERLER