18 Ocak 2023
HER KİTAP YENİ BİR HAYAT YARIŞMASI BAŞLIYOR

Her Kitap Yeni Bir Hayat Kitap Okuma Yarışması, rehber öğretmenlerle düzenlenen program ile başladı.

18 Ocak 2023

Her Kitap Yeni Bir Hayat Kitap Okuma Yarışması, rehber öğretmenlerle düzenlenen program ile başladı.

Her Kitap Yeni Bir Hayat Kitap Okuma Yarışması, rehber öğretmenlerle düzenlenen program ile başladı. Programda öğretmenlere hitaben konuşan ÖNDER Genel Başkanı Abdullah Ceylan, “Çocuklarımızın bugününü değil, iki dünyalarını da şekillendirdiğiniz için teşekkür ediyorum” dedi.

Gençlere kitap okuma bilinci kazandırmak amacıyla ÖNDER ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen Her Kitap Yeni Bir Hayat Yarışması 7. yılında. Yarışmada öğrencilere rehberlik edecek 300 danışman öğretmen, Üsküdar Belediyesi’nde düzenlenen programda bir araya geldi.

Satır aralarını okuma fırsatı

Programda öğretmenlere hitap eden ÖNDER Genel Başkanı Abdullah Ceylan, programla birlikte Her Kitap Yeni Bir Hayat kitap okuma yarışmasının 7. yılını başlattıklarını söyledi. Bugüne kadar proje kapsamında 20 binden fazla öğrenci ve 2 binden fazla öğretmen ile kitap okuma halkaları kurduklarını belirten Ceylan, “Çocuklarımızın kitapla bağını kurmak, onlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, satır aralarını da okuma adına böyle bir çalışma içinde olmak çok önemli” dedi. Temel gayelerinin dersin dışında, not kaygısı olmadan hocalarla öğrencileri aynı ortamda buluşturmak ve onların dünyalarına nüfuz etmelerini sağlamak olduğunu belirten Ceylan, “Biz sizlerden çocuklarımızın hayatlarına dokunmanızı, dualarıyla yaşayan ve hayal kuran çocuklar yetiştirmenizi istiyoruz. Çocuklarımızın bugününü değil, iki dünyalarını da şekillendirdiğiniz için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Çok okuyanın hayatı uzar

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı da öğretmenler tarafından okullarda yürütülen çalışmalar ve emeklerle birleşince bu çalışmanın çok yönlü olarak çocuklara yansıyacağını söyledi. Okumanın gençler için ayrı bir değer ifade ettiğini kaydeden Yazıcı, “Kitap bilgiye açılan bir kapı, bilgi de okumakla aktarılan ve düşünmekle yenilenen bir kavram. Okumak, bilgi ve düşünmek mutlaka omuz omuza olması gereken kavramlar. Burada, mevcut çalışmanın özünde bu var” dedi. Okumanın aile, okul ve çevrenin dışında çocuğu etkileyen en önemli kavram olduğunu aktaran Yazıcı sözlerini şöyle sürdürdü: Çok okuyanların hayatı uzar, çünkü içine tek bir yaşam sığdırmazlar. Diğer insanların yaşamlarını da okumak mümkündür. Sadece geçmişi değil, geleceği de yaşamış oluyoruz, o nedenle her kitap yeni bir hayattır.

Görünmez kahraman öğretmenlerimiz

ÖNDER Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Aydın ise gençlere yönelik çalışmalarda okulların öğrencileriyle ön plana çıktığını belirterek, bu çalışmada görünmez kahramanların arkadaki öğretmenler olduğunu söyledi. Bir okulu öğrenci için cazip kılan okul müdürü, idareciler, öğretmenler ve okul iklimi gibi faktörlerin olduğunu hatırlatan Aydın, “Bizler öğretmenlerimizin çok önemli olduğunu biliyoruz, bu sebeple Öğretmen Komisyonu’nu kurduk. Öğretmenlerimize yönelik Hikmetin İzinde Öğretmen Akademimiz, kahve atölyemiz ve gezilerimiz var. Ancak bu program diğerlerinden farklı. Her Kitap Yeni Bir Hayat Yarışmasını doğrudan öğrencilerimize yönelik olarak düzenliyoruz. Sizlere de onlara verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Komisyon üyesi Galip Uslu’nun projenin tanıtımını yaptığı program, hatıra fotoğrafının çekilmesiyle son buldu.

HABER GÖRSELLERİ

Paylaş

DİĞER HABERLER