18 Aralık 2022
ÇAMLICA’DA SABAH NAMAZI BULUŞMASI

İstanbul genelindeki imam hatip liselerinde okuyan gençler, Büyük Çamlıca Camii’nde düzenlenen "İmam Hatipliler Sabah Namazında Buluşuyor" etkinliğe katıldı.

18 Aralık 2022

İstanbul genelindeki imam hatip liselerinde okuyan gençler, Büyük Çamlıca Camii’nde düzenlenen "İmam Hatipliler Sabah Namazında Buluşuyor" etkinliğe katıldı.

İstanbul genelindeki imam hatip liselerinde okuyan gençler, Büyük Çamlıca Camii’nde düzenlenen "İmam Hatipliler Sabah Namazında Buluşuyor" etkinliğe katıldı. Namaz sonrasında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “her Müslüman gencin önderi Allah Resulü'dür. Her Müslüman'ın da örnek alacağı kişidir” dedi.

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından düzenlenen organizasyonda İstanbul’da imam hatip ortaokulu ve liselerinde okuyan gençler sabah namazında buluştu. Programa ÖNDER Genel Başkanı Abdullah Ceylan, Yönetim Kurulu üyeleri, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, imam hatipliler ve aileleri katıldı.

İmam hatip nesli peygamber varisi

Sabah namazını cemaate kıldıran Ali Erbaş, Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından gençlere hitap etti. Böyle bir etkinliğe katıldığı için çok mutlu olduğunu dile getiren Erbaş, "Buluşmaların en hayırlısı namaz buluşmasıdır. Namazda Rabbimizin huzurunda buluşmaktır. Rabbimizin huzurunda kıyama durmaktır. Değerli gençler, sizler ve bizler hepimiz, bizden öncekilerin dualarının kabul olmuş meyveleriyiz" dedi. İmam hatip neslinin Peygamber varisi olduğuna dikkati çeken Erbaş, şöyle devam etti: "Peygamber varisliğinden daha yüce, daha üstün bir unvan var mı dünyada, yok. İmam hatiplerin örnek aldığı en yüce insan Hazreti Muhammed Aleyhisselam'dır. Onun için her imam hatip mensubu, her imam hatip öğrencisi ve mezunu önder olarak kendisine Peygamberimizi seçmiş demektir. O zaman onun yolundan gidecek demektir. Bütün imam hatip neslinin, her Müslüman gencin önderi Allah Resulü'dür. Her Müslüman'ın da örnek alacağı kişidir. Ne mutlu onun yolunda gidenlere ne mutlu Peygamber Efendimizin varisi olanlara."

Rabbimizin huzurunda söz verdik

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Hazreti Muhammed'in etrafını aydınlatan bir kandil gibi olduğunu söyledi. Allah Resulü'nün şahitliğini, müjdeleyiciliğini ve uyarıcılığını yaptığını belirten Erbaş, şunları kaydetti: "Davetini, tebliğini yaptı. İrşadını, vaazını yaptı, nasihatini yaptı ve Rabbine kavuştu. Kendisinden sonra bütün bu görevleri bize emanet etti. Varislerine emanet etti. İmam hatip nesline, onun yolundan gidenlere emanet etti. Biz de Rabbimizin huzurunda, Peygamber Efendimizin bize emanet ettiği, hakkın batıla galebe çalacağına şahitlik edeceğimize, din-i mübin-i İslam'ın yoluna insanları davet edeceğinize, insanları karanlıktan aydınlığa çıkartmak için müjdeleyicilik ve uyarıcılık vazifemizi en güzel şekilde yapacağımıza, Peygamber Efendimizin varisi olarak imamlığımızı, hatipliğimizi, imam hatipliğimizi en güzel şekilde yapacağımıza söz veriyoruz. Ya Rab bu sözümüzü en güzel şekilde tutmayı bize nasip eyle."

40 ilçeden 23 bin genç katıldı

Sabah namazı buluşmasına, İstanbul’un 40 ilçesinden yaklaşık 23 bin genç katıldı. Kılınan sabah namazı ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın konuşmasının ardından okunan 250 hatim ve 3 bin 600 Yasin-i Şerif'in duası yapıldı. Okunan Kur’an tüm şehitlerin ruhlarına hediye edildi. Programın ardından camiden çıkanlara çay, simit ve çorba ikramında bulunuldu.

HABER GÖRSELLERİ

Paylaş

DİĞER HABERLER