İMAM HATİPLER İÇİN YENİ DÖNEM ÇALIŞTAYI

İMAM HATİPLER İÇİN YENİ DÖNEM ÇALIŞTAYI

15 Ağustos 2016

ÖNDER’in teşkilatlanma ayağını oluşturan ve Anadolu ile iletişimini sağlayan 21 bölge koordinatörü hafta sonu bir araya geldi.

Ankara Haymana’da gerçekleşen Bölge Koordinatörler Çalıştayı’na ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, Teşkilatlanma Komisyon Başkanı Mustafa Şişman, Basın ve Tanıtım Komisyon Başkanı İsmihan Şimşek, Kültür ve Sanat Komisyon Başkanı Serap Dönmez, Genç ÖNDER Başkanı Abdullah Ceylan, Okul Aile Birliği Komisyon Başkanı Mehdi Barçın,  ÖNCÜ Spor Başkanı Hacı Sürmeneli, Hukuk Komisyon Başkanı Hasan Hüseyin Kalender, Üye İlişkileri Komisyon Başkanı Mehmet Sönmez, Müesseseler Komisyon Başkanı Mustafa Karakuş, Hak-İş Genel Müdür Yardımcısı Settar Aslan ve 21 bölge koordinatörü katıldı.

Yeni eğitim öğretime hazırlık için çalıştayda bir araya gelen 21 bölge temsilcisi ve ÖNDER Yönetimi bir yıl boyunca yapılan faaliyetleri, bölgelerde yaşanan sorunları masaya yatırarak, etkin ve aktif çalışmalar için istişarelerde bulundu.

Yeni Dönem Yeni Hedef

Çalıştayda konuşan ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu yeni dönem için bölge temsilcilerine kendilerine hedefler koymaları gerektiğini vurgulayarak her bir gönle dokunmalarını istedi.

Bekiroğlu: İmam Hatipler Müslümanlara Önemli Bir Çığır Açmıştır

Osmanlının yıkılmasıyla birlikte yeni bir evreye girildiğini ve din üzerindeki baskıların arttığını belirten Bekiroğlu, imam hatiplerin böyle bir dönemde ümmetin umudu olduğunu söyleyerek; “İmam hatiplerle Müslümanlığı, dindarlığı yeniden görünür kılmanın çabası verildi. İmam hatiplerin açılmasıyla daha sonra yaşanan süreçler İslam’ın yeniden görünür olmasına vesile olmuştur. Ve daha da önemlisi 15 Temmuz’da çok iyi göstermiştir ki imam hatip modeli makul ve mutedil çizgisiyle Müslümanlara önemli bir çığır açmıştır ve bu modelin hizmetkârları olarak ne kadar gurur duysak azdır.” diye konuştu.

İfrat ve Tefritten Uzak Öncü Gençlik

Çok zor zamanlarda bedel ödeyerek çalışmalar yapıldığını ve bugünlere gelindiğini söyleyen Bekiroğlu “Türkiye’yi yansıtan ekip olarak bu çizgiyi daha kavi tutmamız gerekiyor. Yatay büyümeyi gerçekleştirdik, bundan sonra ise dikey büyümeyi gerçekleştireceğiz. Daha çok detaylara inerek derin çalışmalar yapmamız gerekiyor ki bu nesil ifrattan tefritten uzak çizginin de öncülüğünü yapabilsin önümüzdeki on yıllarda.” diye konuştu. 

Bekiroğlu; Gençleri Bir Kalıbın İçine Sokmayalım

15 Temmuz darbe girişiminde FETÖ yapılanmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Bekiroğlu, esrarengiz ve entrikalarla dolu İslam anlayışının Müslümanlara çok büyük zararlar verdiğini ve gizli işler sonucunda örgüt formatına girildiğini belirtti. Bekiroğlu; “Örgüt kalıbına girdiğiniz andan itibaren de kullanılmamanız, yönlendirilmemeniz asla mümkün değil. Dolayısıyla bizim bundan sonra özellikle imam hatip neslimiz başta olmak üzere gençlerimizi çok daha titiz bir şekilde geleceğe hazırlamak zorundayız. Onları bir kalıbın içerisine sokmak yerine ana mantığı, felsefeyi, inancı verip kendilerini bir cemaat, bir örgüt gibi dar bir kalıbın içine sokmayacakları anlayışı vermemiz gerekiyor.” dedi.

ÖNDER komisyon başkanlarının, komisyon çalışmalarından bahseden sunumlarıyla bölgele temsilcilerinin ihtiyaç duydukları durumlarda ÖNDER’in hangi biriminden destek isteyeceği konusunda bilgilendirildi.

Toplantıda bölge koordinatörlerinin bir yıl boyunca il ve ilçelerinde yaptıkları faaliyetler değerlendirilerek gelecek dönem için neler yapılabileceğine ilişkin fikir alışverişinde bulunuldu.

Her bir bölge koordinatörünün sorumlu olduğu iller ve ilçeler hakkında bilgi verdiği toplantıda bölgelerdeki sorunlar da masaya yatırıldı.