KUDÜS İÇİN KAMERA ARKASINA GEÇTİLER

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından düzenlenen Kudüs Kısa Film Yarışması’nın sonuçları belli oldu. İmam hatip ortaokulları, liseleri ve üniversitelerin katılımıyla gerçekleştirilen yarışmanın ödül töreni dün akşam “Kudüs’ün sahibi var” ismiyle gerçekleştirildi. Programda yarışmada dereceye giren 10 öğrenciye Kudüs ziyareti hediye edildi.

İstanbul Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde yapılan programa ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, Genel Sekreter Yunus Tekgöçen, Genel Başkan Yardımcıları Serap Dönmez, Ahmet Kaan ve Abdullah Ceylan, Genel Sekreter Yardımcısı Fatma Özcan Taş katıldı. Eğitim Bir Sen 1 Nolu Şube Başkanı Ferhat Öztürk ve Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Yeşilyurt’un iştirak ettiği programda Kudüs’le ilgili çalışan sivil toplum kuruluşları temsilcileri de hazır bulundu. Kudüs Platformu Genel Sekreteri Ayşegül Yıldırım Kara, Beytülmakdis Çalışmaları Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Abdulfettah El Awaisi, Uluslararası Genç Aktivistler Derneği Genel Başkanı Erkan Helvacı, Mirasımız Derneği Genel Başkanı Muhammed Demirci, İHH Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Kutluay, KUTAD Derneği Genel Başkanı Cihat Yağmur, Kudüs Bilinci Derneği ARGE Komisyonu üyesi Halenur Dönmez, Filistin Dayanışma Derneği Genel Başkanı Muhammed Misenis, Kudüs Kandilleri Genel Başkanı Azmi Erkan da programın konukları arasındaydı.

Program Yunus Emre Yanaz’ın Kuran’ı Kerim tilavetiyle başladı. Daha sonra sahne alan Grup Sancaktar Kudüs konulu ezgi ve marşlar seslendirdi. İstanbul Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Burak Kurt ve Enes Eymen Çalık, Mehmet Akif İnan’ın Mescid-i Aksa ve Nizar Kabbani’nin Kudüs şiirini okudu. Programda karikatürist Necmettin Asma’nın Kudüs’ü konu alan eserlerinden oluşan bir karikatür sergisi açıldı.

Kudüs uzun bir yürüyüş

Kültür Sanat Komisyonu üyesi Merve Peksöz’ün bir selamlama konuşması yaptığı gecede, ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu da katılımcılara hitap etti. Kudüs’ün sahibi var sloganıyla yola çıktıklarını ve gerçekten buna inandıklarını belirten Bekiroğlu, “Kudüs’ün sahibi var. Hiç endişelenmeye gerek yok, canımızı sıkan olaylar oluyor ama biz Kudüs meselesinin uzun bir yürüyüş olduğuna ve bu yürüyüşün başarı ve zaferle tamamlanacağına inanıyoruz” dedi. Kudüs’te zulmün sürdürülmesinin mümkün olmadığının altını çizen Bekiroğlu, “Ama bize düşen işler var, bizim sabırla Kudüs duyarlılığımızı sürdürmemiz gerekiyor. Asla yılgınlığa düşmeyelim. Zaman zaman siyasi diplomatik pazarlıklar yapılabilir, zaman zaman anlık olumsuzluklar yaşanabilir. Ama biz bu güncel gelişmelere takılmayalım, inanalım ki Kudüs mutlaka özgürlüğüne kavuşacak” diye konuştu.

Gördükçe duyarlılığımız artacak

Kudüs’ün sadece bir tür faaliyetle özgürlüğüne kavuşmayacağını ifade eden Halit Bekiroğlu, “Siyasetle, diplomasiyle, akademik çalışmalarla, yardım çalışmalarıyla, sanatla, kültürle, edebiyatla, ekonomiyle, sosyal faaliyetlerle özgürlüğüne kavuşacak. Kudüs’ün özgürlüğü için ne yapabilirim diye sorduğumuzda yapabileceğimiz çok şey olduğuna baştan inanmamız lazım” İfadelerini kullandı. Bekiroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Nuri Pakdil ve Necip Fazıl gibi isimler sadece mısralarıyla Kudüs’e gitti. Kudüs’le ilgili gittikçe, Kudüs’ü gördükçe, Kudüs’ü yaşadıkça duyarlılığımız artacak. Arkadaşlar, para pul hesabı yapmadan yeter ki Kudüs’e gönlünüzü koyun, yüreğinizi koyun, Kudüs’e mutlaka gidersiniz engelli olsanız da gidersiniz, parasız olsanız da gidersiniz.”

10 öğrenci Kudüs yolcusu

Kudüs kısa film yarışmasına gönderilen eserler, uzun müzakereler sonucunda jürinin çalışmalarıyla belirlendi. Jüride Zekeriya Özberk, Selma Hacıosmanoğlu, Gülcan Tezcan, Derda Yasir Yenal ve Oktay Berber yer alıyor. Ortaokul öğrencilerinden üç, lise öğrencilerinden dört ve üniversite öğrencilerinden üç kişinin eserleri ödüle layık görüldü. Ödül alan öğrencilere Kudüs ziyareti hediye edildi. Tüm katılımcılar ise Kudüs kitaplarından oluşan bir kitap setinin sahibi oldu.

Ödül alan eserler

Ortaokul öğrencilerinden Ahmet Said Yiğiter “Kudüs Bizimdir” eseriyle birinciliğe layık görüldü. Hüma Tabakoğlu, “Özgür Kudüs”, Mariam Mousa da “Kudüs Bize Emanettir” adlı eserleriyle ikinci ve üçüncü oldu. Şeyma Özkan, “Bir Gün Geri Döneceğiz” isimli eseriyle liseler arasında birinciliği aldı. Sümeyye Şahin, “Derin Uyku” eseriyle ikinci, Beyza Nur Bayır “Kudüs Gözbebeğim” adlı kısa filmiyle üçüncü ve Sema Nur Çelik, “Karınca” isimli eseriyle dördüncü oldu. Üniversiteler arasında Ömer Faruk Çetin “Filistin’in Çiçeği” isimli filmiyle birinci olurken, Muhammed Özpınar “Kudüs” kısa filmiyle ikinci, Meriem Remili de “Yakın Zamanda” isimli eseriyle üçüncülük ödülüne layık görüldü.