“59 YÜZ” SERGİSİ AÇILDI

“59 YÜZ” SERGİSİ AÇILDI

24 Mayıs 2018

Sanatçı Necmettin Asma’nın portrelerden oluşan “59 yüz” isimli sergisi Hacıbeşirağa Medreresi’nde açıldı. ÖNDER Kültür Sanat Komisyonu tarafından açılan sergi 31 Mayıs Perşembe gününe kadar gezilebilecek.

Sultanahmet’te bulunan Hacıbeşirağa Medreresesi’ndeki serginin açılışı dün akşam iftar yemeği ile birlikte gerçekleştirildi. ÖNDER Genel Merkez çalışanları ve Gençlik Komisyonu lise teşkilatından katılan davetlilere bir selamlama konuşması yapan ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu sanata ve sanatçıya verdikleri önemi anlattı. Sanatçı Necmettin Asma da konuşmasında Bekiroğlu’na teşekkür etti. Daha sonra Necmettin Asma sergiyle aynı ismi taşıyan “59 Yüz/Portreler” isimli kitabını katılımcılara imzaladı.

Malcolm X ve Rachel Corrie

Necmettin Asma, karakalem portrelerinden oluşan çalışmasında Sultan 2. Abdülhamit ve Fatih Sultan Mehmet gibi tarihi şahsiyetle birlikte günümüzde önemli bir figür olan isimleri resme aktarıyor. Çizimlerini Necmettin Asma’nın yaptığı metinlerini ise Güven Adıgüzel’in yazdığı “59 Yüz Portreler” kitabı, alışılmış portre çalışmalarından çok uzak çalışma. Kitap Malcolm X, Şeyh Şamil, Necmettin Erbakan, Muhammed Ali ve Rachel Corrie gibi kuşandıkları vazife şuuruyla hareket eden isimlerin hem portrelerini içeriyor hem de bu isimlerin ışık tuttukları yolu ve şiar edindikleri meseleleri de okura aktarıyor. Ketebe Yayınları arasından çıkan kitap ve albüm çalışması geçtiğimiz Nisan ayında raflardaki yerini aldı.