İMAM HATİPLİLER EĞİTİMİ TARTIŞACAK

İMAM HATİPLİLER EĞİTİMİ TARTIŞACAK

15 Kasım 2018

Türkiye genelindeki proje imam hatip liselerinde okuyan öğrenciler Malatya’da biraraya gelerek “Gençlik ve Eğitim” konusunu tartışacak. Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip lisesi öncülüğünde gerçekleştirilen “İkinci Uluslararası İmam Hatip Öğrencileri Sempozyumu”nun konuşmacıları bu defa sadece imam hatip öğrencileri olacak.

\r\n\r\n

18-19 Nisan 2019 tarihlerinde Malatya’da yapılacak olan sempozyum, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, İnönü Üniversitesi, Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü desteğinde gerçekleştirilecek.

\r\n\r\n

Asıl aktör gençler

\r\n\r\n

Eğitim ve gençlerin, bireyden devlete, devletten medeniyete ilerleyen bir süreçte insanla ilgilenen tüm disiplinlerin tartıştığı önemli parametrelerden biri olduğuna dikkat çekilen sempozyumun çağrı metninde, “Bu süreçte belki de düşüncesine en az başvurulan sürecin asıl aktörü gençlerdir” tespiti yapılıyor. Gençlerin, meselelerini ilmi bir zeminde, akademik bir disiplin içerisinde tartışmalarına fırsat vermenin onların dünyalarını yetişkinlere ve eğitim planlayıcılarına açacak önemli bir fırsat olacağının altı çiziliyor.

\r\n\r\n

Amaç birinci ağızdan duymak

\r\n\r\n

Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi Medeniyet Araştırmaları Kulübü öncülüğünde ülke çapında gençlerin organize ettiği ve gençlerin katılımcı olacağı sempozyumda, okuyan, araştıran ve düşünceler geliştiren gençleri biriraraya getirerek eğitim meselesini birinci ağızdan tartışmak ve sonuçların ilgili yerlere ulaştırılması hedefleniyor. Gençlerin de kendilerini tanımaları, toplumsal farkındalık kazanmaları, sosyal sorunlara çözüm üretmede söz sahibi olmaları amaçlanıyor.

\r\n\r\n

28 Aralık’a kadar katılıma açık

\r\n\r\n

Türkiye genelinde proje imam hatip liselerinde okuyan öğrencilerin sempozyuma katılmak üzere özet bildirilerini 28 Aralık 2018 tarihine kadar Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne iletmeleri gerekiyor. Sempozyum için 11 Ocak’ta konuşmacılar belli olacak, 15 Martta ise tam tebliğler sunulacak. Bildiriler [email protected] adresine gönderilebilecek.

\r\n\r\n

Hem din eğitimi hem teknoloji

\r\n\r\n

Gençlik ve eğitim konusunun masaya yatırılacağı sempozyumda din eğitiminden teknoloji eğitimine kadar çok geniş bir yelpazede konular tartışılacak. Bunlar arasında şu ana başlıklar bulunuyor: Türkiye’den din eğitimi, gençlik ve değerler eğitimi, gençlik ve kodlama modelleri, eğitim ve teknoloji, gençlerin eğitiminde Milli Eğitim Bakanlığı, gençlerin eğitiminde ikincil devlet kurumları, gençliğin kimlik oluşumunda sosyal medyanın rolü, gençlerin eğitiminde alternatif  model arayışları, eğitimin güncel meseleleri, gençler ve eğitim ortamları, proje tabanlı eğitimlerin gençlerin eğitimine etkisi.

\r\n\r\n

Gençliğin güncel meseleleri

\r\n\r\n

27-28 Nisan 2018 tarihlerinde Malatya’da ilki gerçekleştirilen uluslararası imam hatip öğrencileri sempozyumunda “Gençliğin güncel meseleleri” başlığı altında gençlikle ilgili konular irdelenmişti. Gençlik ve medeniyet, gençlik ve İslam coğrafyası, gençliğin anlam arayışı, gençlik ve sanat, gençlik ve spor, gençlik ve teknoloji, gençlik ve aile, gençlik ve akran ilişkileri, değerlerin taşınmasında gençlerin misyonu başlıkları ele alınmıştı.

\r\n