GÖRME ENGELLİ HUZEYFE’NİN ENGEL TANIMAYAN BAŞARISI

GÖRME ENGELLİ HUZEYFE’NİN ENGEL TANIMAYAN BAŞARISI

18 Ağustos 2017

2017 LYS sonucunda yerleştirme puanına göre YGS-4 türünde Türkiye 6.’sı, LYS sıralamasında ise Türkiye 91.’sı olan görme engelli imam hatip öğrencisi Huzeyfe Aydın başarı serüvenini anlattı.

Sakarya Adapazarı Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Huzeyfe Aydın doğuştan görme engelli. Ancak engeli akademik başarılara imza atmasına mani olmadı.

2017 LYS’de gösterdiği başarıyla İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne tam burslu olarak yerleşen Huzeyfe Aydın, en büyük desteği öğretmenleri ve ailesinden aldığını ifade etti.  “Görme engelimden dolayı sınava hazırlanırken kaynak bulmakta zorlanıyordum. Kaynaştırmalı eğitim sistemi ile eğitimime devam ettiğim için benim gibi engeli olanlarla değil gözleri gören kişilerle aynı sınıfta okudum. Maalesef görme engellilere yönelik hazırlanmış özel kaynaklar oldukça yetersiz veya neredeyse hiç yok. Bu konuda öğretmenlerimin çok büyük destekleri oldu. ” diyen Huzeyfe, imam hatip öğrencisi olduğu için de oldukça memnun olduğunu belirtti.

5 yaşından itibaren ailesinin desteği ile her hafta İstanbul’a özel eğitime gelen Huzeyfe Aydın, karşılaştığı problem ve zorluklarla nasıl başa çıkacağını daha küçük yaşlarda öğrenmiş. Hiç bir konuda “Bu olur mu?” diye sormayıp; “Bu nasıl olur, bunu nasıl yaparım?” sorusunun cevabı üzerine yoğunlaşarak kendisini motive ettiğini belirten Huzeyfe, sabır ve gayret ile zorlukların üstesinden gelmeyi başarmış.

Öğretmenlerinin ve idarecilerin fedakarlıkları ile üniversiteye hazırlanan Huzeyfe, muaf olduğu konularda dahi soru çözerek dersleri sadece sınavlar için değil; gelecekte kendisine sağlayacağı kazanımlardan istifa etmek için öğrendiğinin de altını çizdi.

Huzeyfe’nin Sakarya Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Matematik derslerini veren öğretmeni Handan Yılmaz ise Huzeyfe’ye eğitim vermiş olduğu için memnuniyetini ifade ederek, “Huzeyfe çok çalışkan, azimli ve zeki bir çocuk. Verdiğini hemen alabilen bir kapasitesi var ve bu da bizleri motive ediyordu. Sadece sınavda çıkacak konuları değil; kendisinin görme engeli olmasından dolayı muaf tutulduğu konuları bile öğrenmek için gayret ederdi. Bir konuyu öğrenirken kendi yaşadığı sıkıntı ve zorlukları kendisinden sonra gelenlerin yaşamaması için neler yapılacağına dair de kafa yorardı. Sadece kendisini değil, benzer durumda olan kişileri de düşünürdü.” şeklinde konuştu. İlk kez görme engelli bir öğrencisi olduğunu kaydeden Handan Yılmaz, eğitim boyunca materyaller konusunda sıkıntı yaşadıklarını da dile getirdi. Özellikle kaynaştırmalı sistem ile eğitim alan öğrenciler için materyalin oldukça önemli olduğunu ve bu ihtiyaçların mümkün olan en iyi şekilde giderilmesi gerektiğini belirtti.

Huzeyfe Aydın’ın rehber öğretmeni Ali Şekür İmamoğlu da 2 yıl boyunca normal eğitim saatlerinin yanı sıra ek dersler alan öğrencisinin azim ve istikrarlı oluşu ile başarıya ulaştığını kaydetti.  “Huzeyfe üretken, sabırlı, aziml i ve istikrarlı bir öğrenci. Bu özellikler çoğunlukla bilim insanlarında görülen özelliklerdir. Bu anlamda Huzeyfe’nin de öğrenirken, sadece sınavlar veya karne için değil; kendi kazanımlarını artırmak ve kendinden sonra gelenlerin öğrenmesini kolaylatıracak bir takım çözümler üretme çabasında olduğunu gördük. Onun bu gayreti ve verilen her bilgiyi kolayca alması, çok yönlü düşünerek bir konuyu farklı açılardan değerlendirerek kavraması öğretmenleri için de motivasyon kaynağı oldu.” şeklinde konuşan İmamoğlu, materyal sıkıntısına rağmen müfredat boyunca tüm programın %99’u öğrendiniği de ekledi.