KUDÜS DAVASININ YANINDAYIZ

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’nin de bileşenlerinden olduğu ve 300 civarında derneği çatısı altında bulunduran Milli İrade Platformu, “Kudüs Kırmızı Çizgimizdir” başlığıyla bir bildiri yayınladı. Platform adına açıklamayı okuyan İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Yusuf Tülün, “Milli İrade Platformu olarak Filistin ve Kudüs davasının yanındayız. Kadın-erkek, genç-yaşlı bütün vatandaşlarımızı Kudüs’ün özgürlüğü için duyarlılıklarını göstermeye ve inisiyatif almaya davet ediyoruz dedi.

Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen basın açıklamasına İlim Yayma Cemiyeti Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan, KADEM Genel Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, ÖNDER Yönetim Kurulu üyeleri ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcisi katıldı.

BM işlevsiz hale getirildi

Açıklamayı okuyan Yusuf Tülün, 14 Mayıs 2018 tarihinde ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasını barışçıl yollarla protesto edenlere yönelik saldırılarda çok sayıda Filistinlinin şehit olduğunu ve binlercesinin de yaralandığını hatırlattı. Tüm dünyanın gözü önünde yaşanan katliamlara halklar nezdinde tepki gösterildiğini ancak devletlerin duyarsızlığının tahammül edilemez noktaya geldiğini belirten Tülün, “İsrail, BMGK’nın Filistin meselesinin çözümüne yönelik hiçbir kararına uymamayı bir alışkanlık haline getirmiştir. Son olarak, ABD yönetimi büyükelçiliğini Kudüs’e taşınma kararı alarak, bu konuda tarafsızlığını yitirmiş, Birleşmiş Milletleri işlevsiz hale getirmiş ve ABD’nin bu tavrı, Terör devleti İsrail’i daha da cesaretlendirerek büyük bir katliam yapmasına yol açmıştır” dedi.

Kuruluş amacı Kudüs olan İİT sessiz

Her fırsatta dünyaya insan hakları ve demokrasi üzerinden ahkam kesen Batı ülkelerinin de dünyanın en büyük hapishanesinde işlenen zulümlerin sorumlusu olan İsrail’e karşı sesini çıkarmadığının altını çizen Tülün, “Kuruluş amacı “Kudüs’ün özgürlüğü” olan İslam İş birliği Teşkilatı da (İİT) tüm bu süreçlerde zayıf kalmış, İslam ülkelerindeki yönetimlerin bir kısmı neredeyse Siyonistlerle birlikte hareket etmişlerdir” ifadesini kullandı.

Erdoğan’ın duruşunu önemsiyoruz

Basın açıklamasında özetle şu ifadelere yer verildi: Bu çerçevede, Türkiye’nin ve hassaten Sayın Cumhurbaşkanımızın Filistin ve Kudüs konusunda kararlı duruşunu önemsiyor ve destekliyoruz. Biliyoruz ki, ABD yönetimini ve İsrail’i cesaretlendiren, bölge ülkeleri yönetimlerinin etkisizliği ve sessizliğidir. Başta bu ülkeler olmak üzere tüm İslam alemini Filistin ve Kudüs davasına sahip çıkmaya, 18 Mayıs’ta İstanbul’da toplanacak olan İİT’ni güçlü bir duruş sergilemeye ve cesur kararlar almaya davet ediyoruz.

Sadece Filistin’in meselesi değil

Kudüs sadece Filistinlilerin meselesi değildir. Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’nın özgürlüğü tüm Müslümanların sorumluluğundadır. Kudüs’ün kurtuluşu sadece Filistinlilerin kurtuluşu değil, aynı zamanda Mekke’nin, Medine’nin kurtuluşudur. Filistin meselesi çözümsüz kaldığı sürece dünyanın güvenliği ve özgürlüğü de tehdit altında olacaktır. Kudüs Hz Ömer, Selahaddin-i Eyyubi ve Osmanlı dönemlerinde tüm semâvî dinlerin müntesiplerinin inançlarını özgürce yaşayabildiği mübarek bir beldedir.

Yok hükmünde

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ve büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması bizim için yok hükmündedir. İşgalci İsrail Devleti’nin yaptığı katliamlara ortak olan ve kendi kamuoyundan dahi destek bulamayan ABD yönetimi bu kararından derhal geri dönmelidir. Bu hatadan dönülmesine yönelik ulusal ve uluslararası bütün çabaları destekliyoruz.

Kudüs’ü ziyaret edin

Milli İrade Platformu olarak, Filistin ve Kudüs davasının yanındayız. Kadın-erkek, genç-yaşlı bütün vatandaşlarımızı Kudüs’ün özgürlüğü için duyarlılıklarını göstermeye ve inisiyatif almaya, Ramazan vesilesiyle Kudüs ile ilgili etkinlikler yapmaya, yapılacak etkinliklere destek olmaya ve Kudüs’ü ziyaret etmeye davet ediyoruz. Unutulmamalıdır ki Filistin’e huzur gelmeden Ortadoğu’ya huzur gelmeyecek, Ortadoğu’ya huzur gelmeden dünya huzurlu bir yer olmayacaktır.