3. İYİLİK OKULU ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

3. İYİLİK OKULU ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

23 Mayıs 2018

Deniz Feneri Derneği öncülüğünde, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği ve Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen 3. İyilik Okulu ödülleri sahiplerini buldu.

“İmam Hatipler İyilikte Yarışıyor” sloganıyla Türkiye'deki imam hatip okullarında  gerçekleştirilen "İmam Hatip Ortaokulları ve Anadolu İmam Hatip Liseleri Uygulamalı İyilik Projesi Yarışması" ve “Özel Okullar İyilikte Yarışıyor” sloganıyla özel okullarda ilk defa gerçekleştirilen "Özel Liseler Uygulamalı İyilik Yarışması"nın ödül töreni, MEB Şura Salonu'nda yapıldı. Ödül törenine, AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muammer Yıldız,  Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Daire Başkanı Ahmet Minder, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü Özel Kurumlar Daire Başkanı Fethullah Güner, Pursaklar Belediye Başkan Yrd. Nedim Erçetin, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, ÖNDER Ankara Temsilcisi Enes Şişman ile Deniz Feneri Derneği yetkilileri ve davetliler katıldı.

1200 proje katıldı

Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Mehmet Cengiz törendeki konuşmasında, iyilik okulları projesinin 4 yıldan bu yana uygulandığını ve geleceğe dair umutlarını artıran bir proje olduğunu söyledi. Projeye katkılarından dolayı Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine teşekkür eden Cengiz, bu sene uygulamalı iyilik yarışmasına okullardan 1200 proje gönderildiğini vurguladı. Mehmet Cengiz, iyilik okulu projesi sayesinde Türkiye'de ve dünyada çeşitli konularda iyilik projeleri ve yardımların yapıldığını belirterek, 2017-2018 eğitim öğretim yılında Türkiye genelinde 100 bin öğrenciye ulaşarak sunum yaptıklarını, bu sayede 78 okuldaki öğrencilerin harçlıklarını biriktirip Afrika ve Asya'da su kuyusu açmak için bağışta bulunduklarını anlattı. Türkiye'den birçok öğrencinin para biriktirip proje sayesinde 100 katarakt hastasını ameliyat ettirdiklerini de dile getirdi.

Dünyanın geleceği iyilik hareketlerine bağlı

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muammer Yıldız da programda yaptığı konuşmada, Deniz Feneri Derneği’nin, toplumun değerlerine katkı sunan projeler üretmeye devam ettiğini aktardı. Yıldız, “Medeniyet değerlerimize, İslami ve insani karakteristiğimize uygun birçok iyilik projesi yapılmıştır. Dünyanın ve ülkemizin geleceği, bu iyilik hareketlerine bağlıdır. MEB olarak böyle bir projede yer aldığımız için mutluyuz” dedi.

Ev Alma Komşu Al

Törende konuşmaların ardından dereceye giren projelere ödülleri verildi. İmam hatip ortaokulları arasında birinciliği, “Ev Alma Komşu Al” isimli proje ile Karaman Şehit Polis Hakan Yılmaz İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri aldı. Günümüz Ensarlarından Savaşın Çocuklarına isimli proje ile Ankara Pursaklar’daki Saray İmam Hatip Ortaokulu ikinci, İyilik Hamalları isimli proje ile Adapazarı Fatih İmam Hatip Ortaokulu üçüncü oldu. Giresun 15 Temmuz Şehitleri İmam Hatip Ortaokulu’nun yaptığı 15 Temmuz 15 İyilik projesi ve Üsküdar İmam Hatip Ortaokulu’nun yaptığı Görme Engelliler İçin Kabartma Alfabeyle Hazırlanmış İman ve Namaz İlmihali teşvik ödülüne layık görüldü.

Kardeşim Okumadan Asla

Liseler arasında birinciliği Kardeşim Okumadan Asla isimli proje ile Ankara Yenimahalle’den Şehit Demet Sezen Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi aldı. Kadına ‘Değer’ Herşeye Değer isimli projeyle Adapazarı Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri ikincilik, Çoraptan Oyuncak Kalpleri Isıtacak isimli projeyle de Malatya Sadrettin Konevi Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri üçüncülük ödülünü haketti. Şanlıurfa Birecikten Mezra Çok Programlı Anadolu Lisesi’nin projesi İyilik Oyunları ile Konya Karatay Mevlana Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin projesi İyilikte Yarışıyor Afrikayla teşvik ödülüne değer bulundu.

Genç Gönüllüler Öncü Oluyor

Özel okullar arasında yapılan değerlendirmelerde ise Özel Karaman Başarı Fen Lisesi Genç  Gönüllüler Öncü Oluyor isimli projeyle birincilik ödülüne layık görüldü. İkinciliği Konya Özel Enderun Fen ve Anadolu Lisesi Perşembelik Geleneği isimli projeyle aldı. Üçüncülük ödülü ise Bir Oda Bin Umut isimli projesiyle Özel Ankara Aziziye Anadolu Lisesi’nin oldu. Sevdamız Vatan isimli projeyle Tekirdağ Saray Anadolu Lisesi’ne ve İyilik Feneri isimli projeyle Aydın Özel Kocatürk Meslek ve Teknik Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’ne teşvik ödülü verildi.