ÖNDER OAB'DEN ÖĞRENCİLERİN UFKUNU AÇAN EĞİTİM

ÖNDER OAB'DEN ÖĞRENCİLERİN UFKUNU AÇAN EĞİTİM

28 Nisan 2017

Hukuktan siyasete, sanattan kültüre kadar yaşamın gerçek rehberi olan Kur’an-ı Kerim’in bir mucizesi de kainata ve bilimdeki tartışılmaz addedilen yasalara yüz yıllar öncesinden ışık tutması, açıklamasıdır. Bu doğrultuda İmam Hatipli öğrencilerin mühendislik eğitimi alarak dünya ufkunu genişletmeyi amaçlayan ÖNDER Okul Aile Birliği Komisyonu da İkra Eğitimleri düzenliyor.

ÖNDER Okul Aile Birliği Komisyonu, İmam Hatipli öğrencilerin mühendislik eğitimi almalarını özendirmek amacıyla İkra Eğitimleri düzenliyor. Bu amaçla Manavgat Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu’nda THY Risk Yönetiminde görevli ÖNDER Okul Aile Birliği Eğitim Komisyonu Başkanı Metalürji Mühendisi Ahmet Babacan öğrencilere uçuş ve mühendislik bilgileri ile ilgili interaktif seminer verdi.

Seminerin düzenlenme amacı hakkında konuşan ÖNDER Manavgat Temsilcisi Bahadır Sertel, “İlk vahiy olan İkra ile birlikte yüce yaradan bizlere, yaratmış olduklarında yazdıklarını okumamızı emretmektedir. Yaşadığımız dünyayı okumak içinde fizik, kimya, biyolojiyi ve bunların hepsinin geliştirici özelliği olan matematiği çok iyi bilmek ve anlamak gerekmektedir” dedi.

Manavgat Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde İkra Eğitimini veren Ahmet Babacan ise seminer ile ilgili olarak şunları söyledi: “İkra Eğitimlerinde İmam Hatip Liselerinin 10-11-12. sınıflarında okuyan öğrencilerine, uçakların nasıl uçtuğu bilgisi ile birlikte, mühendislik bilgileri de anlatılmaktadır. Bu eğitimde amacımız matematik fen konusunda yatkınlığı olan öğrencilerin bu derslere bakış açılarını değiştirmektir. Derste anlatılanların sadece bir ders olmadığını, aynı zamanda Allah’ın yaratıklarındaki ayetleri okuma olduğunu vurgulamaktır.

Kuran-ı Kerim'de dünyanın bir nizam ve hesap üzerine yaratıldığını ve bu yaratılışta herhangi bir eksikliğin olmadığı bizlere bildirilmiştir. Fizik, kimya ve biyoloji kuralları ile keşfettiğimiz bu mühendislik bilgilerini genç kuşak ile paylaşma eğitimi olan İkra Eğitimi tüm İmam Hatip Liselerinde yapılması gençlerimizde ufuk açıcı olacaktır.

Eğitim süresince, derslerde görülen fizik, kimya, biyoloji, bilgileri yaşanan hayattan bilgiler ile harmanlanmakta ve mühendisliğin son noktası olan uçuş ile açıklanmaktadır. Uçakların nasıl uçtukları, havada nasıl mühendislik hesapların yapıldığı bilgileri İkra Eğitiminde verilmektedir. Uçakların kullanmış oldukları sistemler, dünyadaki düzenin mühendislik çözümü de bu eğitimde öğrencilere gösterilmektedir”

ÖNDER Okul Aile Birliği Komisyonu olarak tasarlanan İkra Eğitimleri ile imam hatip lisesi öğrencilerini mühendislik eğitimi alması yönünde bilgilendirme yapılmaktadır.